انجمن مدیریت آموزشی ایران Iranian Educational Administration Association
مشاهده خبر
نشست علمی تدريس پژوهي انجمن با استقبال چشمگیر اعضای انجمن برگزار شد.

به نام خدا

ساعت 10 صبح روز چهارشنبه دهم دی ماه 1393 ، نشست علمی انجمن با سخنرانی آقای دکتر بختیاری برگزار شد. استقبال بسیار خوب اعضا نشان داد ، برگزاری این گونه نشست ها و ارائه کاربردی مسائل آموزشی مورد توجه اعضا بوده و ادامه این مسیر را ضروری می نماید.

بخشی از سخنان آقای دکتر بختیاری به شرح زیربود:

«چرا درس پژوهی در ژاپن موفق بوده است؟ ااتاتوي دانشمند مصري می گوید اصلاح آموزش و پرورش را به من بسپارید من دنیا را اصلاح خواهم کرد. در دنیا فرمولی برای تدریس خوب ارائه نشده است . بر اساس درس پژوهی : هر کس باید از کلاس خودش فرمول تدریس را پیدا کند. هدف اصلی کمک به معلم برای تسهیل فرآیند  یاددهی و یادگیری است. 150 سال پیش ژاپنی ها به فکر افتادند که چرا نتوانسته اند به کیفیت مطلوب در تدریس و یادگیری دست یابند. نتیجه این شد که برای تغییر خود معلم آغازگر بحث باشد و از همتایان خود یاد بگیرد. معلم از همتای خود ابایی ندارد که بگوید من بلد نیستم . او از همکارانش می خواهد تا نحوه ی تدریسش را ارزیابی کنند. معلم همتا و همکاران مانند آیینه عمل می کنند نه شانه. آنها نقاط قوت و ضعف معلم را رودرروی او مطرح می کنند . این کار سبب می شود تا فرآیند بازاندیشی در عمل تدریس رخ دهد. تفکر مجدد در تدریس باعث بهبود عملکرد معلم می شود. رفتار تربیتی تلطیف شده و لیّن است. با لطف و مهربای و نرمی است برای همین اثر گذار است.

معلم باید ذهن خود را قبل از تدریس عوض کند. اگر معلمی ایده ای دارد آنرا با همکار خود به اشتراک می گذارد. یک ایده به دو ایده تبدیل می شود و هم افزایی رخ می دهد. درس پژوهی الگوی رشد حرفه ای معلمان است.

 

درس پژوهی اگر چه از جنس پژوهش است ولی با اقدام پژوهی تفاوت دارد. حضور یک ناظر متخصص، مانند استاد، سرگروه درسی یا معلمی خبره و با تجربه در روا سازی فرآیند درس پژوهی تاثیر مثبتی می گذارد. در این فرآیند طرح درس با کمک همتایان تهیه می شود. یوشیدا که پایه گذار این روش است آن را فرآیندی 9 ماهه می داند. در گفتگوی حرفه ای بین معلم و همتایان ایده ها شکل می گیرد.

در اقدام پژوهی یک مشکل وجود دارد و فردی که با آن مواجه است طی پژوهشی که انجام  می دهد به حل مشکل و یافتن پاسخ مطلوب می پردازد. به عنوان مثال مدیری که نمی تواند مشارکت معلمان را در مدرسه جلب کند نیاز به اقدام پژوهی دارد. در درس پژوهشی موضوع اصلی تدریس و بهبود آن است. باید به این تفاوت ها توجه کنیم و این دو مقوله را به جای هم بکار نگیریم. ». همچنين در اين نشست از اساتيد برجسته تعليم و تربيت آقاي دكتر محمد علي طوسي،  آقاي دكتر كاردان و آقاي دكتر غلامحسين شكوهي تقدير شد. آقاي دكتر بختياري در سخنراني خود به شيوه ي تدريس ، سخنان ارزشمند و آثاراين استادان بزرگ اشاره نمودند.

درادامه ی بحث تعدادی کتاب مرتبط با درس پژوهی معرفی شد. از جمله کتاب خانم کاترین لوئیس با عنوان آموزش قلب ها و اندیشه ها   که توسط نشر سازو کار چاپ شده است. کتاب آقای دیوید هاپکینز با عنوان  teacher as a researcherکه توسط دفتر پژوهش های فرهنگی چاپ شده است. همچنین کتاب آقای جروم برونر با عنوان cultural educationکه در دست ترجمه است. همچنین دو مقاله از آقای دکتر بختیاری و شماره هایی از مجله  رشد: مدیریت مدرسه، بین حاضران توزیع شد.

سپس آقای دکتر بهرنگی ضمن تقدیر از آقای دکتر بختیاری موضوعی را مطرح کردند با این عنوان که چگونه می توان بین درس پژوهی و الگوی تدریس مدیریت برآموزش ارتباط برقرار نمود؟

این سوال با مشارکت تعدادی از حاضران که در پایان نامه های خود الگوی تدریس مدیریت بر آموزش را بکار گرفته بودند مورد بحث و تحلیل قرار گرفت.

نشست از ساعت 10 تا 13 ادامه داشت و با پرسش و پاسخ و جمع بندی بحث به پایان رسید. یکی از مصوبات این جلسه  بررسی نحوه ی تقدیر از آقای دکتر شکوهی استاد بزرگ تعلیم و تربیت بود که قرارشد با طرح در جلسه ی بعدی هیات مدیره انجمن در این مورد تصمیم مقتضی گرفته شود.  

منبع : کریمی
نویسنده خبر : کریمی(مسئول سایت انجمن)
تاریخ انتشار : 1393/10/11 - 11:35
سایت های مرتبط
پورتال وزارت علوم، تحقیقات و فناوری
شوراي انجمن هاي علمي ايران
وزارت آموزش و پرورش
پایگاه تخصصی مجلات نور
نمایه رایگان نشریات (مجلات) علمی پژوهشی کشور
کتابخانه ملی ایران
پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایرانIRANDOC
آدرس اختصاصی فصلنامه علمی - پزوهشی رهیافتی نو در مدیریت آموزشی
کارآفرینان پردیس بین الملل دانشگاه خوارزمی
وب نوشت تخصصی پژوهش علوم اجتماعی
انجمن مديريت آموزشي ايران شعبه استان آذربايجان شرقي
شعبه استان آذربایجان شرقی
سایت نشریه علمی - پژوهشی مدیریت بر آموزش سازمانها
ieaa.ir@morvarid تلگرام انجمن مدیریت آموزشی ایران
سایت نشریه علمی - پژوهشی مدیریت مدرسه..
کنفرانس بین المللی نوآوری در مدیریت، اقتصاد و کار آفرینی 10 آبان 1396 مطابق با تاریخ 1 november در کشور تایلند- شهر بانکوک.
کنفرانس بین المللی تحولات در علم، فناوری و مهندسی 11 آبان 1396 مطابق با تاریخ 2 november در کشور تایلند- شهر بانکوک.
دومین کنفرانس بین المللی رویکردهای نوین در علوم انسانی، مدیریت اقتصاد و حسابداری 27 تیرماه 1396 مطابق با تاریخ 18 July در کشور فرانسه- شهر پاریس.
سومین کنفرانس سالانه مدیریت و اقتصاد کسب و کار به تاریخ 12 مرداد ماه 1396 در دانشگاه علم و فرهنگ.
کنفرانس بین المللی پژوهش های نوین در مدیریت، اقتصاد، توانمندی صنعت جهانگردی در توسعه به تاریخ 16 شهریور ماه 1396 در شهر مشهد.
دومین کنفرانس بین المللی رویکردهای نوین در علوم، تکنولوژی و مهندسی 18 تیر ماه 1396 مطابق با 9 2017July در کشور فرانسه-شهر پاریس .
حمایت علمی و معنوی انجمن مدیریت آموزشی ایران IEAA از کنفرانس سالانه، پژوهش در علوم انسانی و مطالعات اجتماعی 11 مرداد ماه 1396 تهران -ایران.
حمایت علمی و معنوی انجمن مدیریت آموزشی ایران از ( اولین کنفرانس ملی مطالعات نوین مدیریت در ایران ) - نمایه شده در پایگاه استنادی جهان علوم اسلام (آی.اس.سی) The first national conference on modern management studies in Iran شهریور ماه 25 - 1396 - کرج
حمایت علمی و معنوی انجمن مدیریت آموزشی ایران از ( کنفرانس ملی رویکردهای نوین علوم انسانی در قرن 21 ) National Conference on new approaches in humanities in the 21st « در تاریخ 16 آذر 1396 در رامسر
حمایت علمی و معنوی انجمن مدیریت آموزشی ایران از همایش MEDU2017 TEHRAN, IRAN همایش تحلیل مسائل و تامین منابع مالی در آموزش عالی آموزش🌻🌻🌻🌻
برگزاری ( اولین کنفرانس ملی کاربردی سازی هوش تجاری ) راهکارها و چالش ها، تهران- دانشگاه علم و صنعت ایران- 2 آذرماه 1396، همراه با حمایت علمی و معنوی انجمن مدیریت آموزشی ایران و حضور جناب آقای پروفسور محمد رضا بهرنگی به عنوان عضو کمیته علمی
برگزاری( اولین همایش ملی مدیریت اقتصاد و اقتصاد مقاومتی )تاریخ برگزاری 22 آذر 1396 مشهد، با حضور انجمن مدیریت آموزشی ایران به عنوان حامی علمی و معنوی و حضور محترم جناب آقای پروفسور محمد رضا بهرنگی به عنوان کمیته علمی....
حمایت علمی و معنوی انجمن مدیریت آموزشی ایران IEAA از اولین کنفرانس ملی نقش حسابداری، اقتصاد و مدیریت در توسعه پایدار با تاکید بر اقتصاد مقاومتی، 23 آذر 1396 در تبریز، تالار وحدت دانشگاه تبریز
انجمن مدیریت آموزشی ایران شعبه استان اصفهان
انجمن محترم مدیریت ایران
حمایت علمی و معنوی انجمن مدیریت آموزشی ایران، از سیزده امین کنفرانس بین المللی مدیریت استراتژیک 28 آبان ماه 1398- برگزار کننده محترم همایش، انجمن مدیریت راهبردی ایران, نیز با حضور ریاست محترم انجمن مدیریت آموزشی ایران، عضو محترم، کمیته تخصصی کنفرانس، جناب
حمایت علمی و معنوی انجمن مدیریت آموزشی ایران از سومین کنفرانس ملی مدیریت و سیستم های فازی The Third National Conference on Management and Fuzzy Systems در تاریخ 8 اسفند ماه 1398، دانشگاه ایوان کی ...
طراحی و اجرا: شرکت آداک