انجمن مدیریت آموزشی ایران Iranian Educational Administration Association
مشاهده خبر
برگزاري كارگاه آموزشي دو روزه مديران دبيرستانهاي دوره دوم متوسطه نظري  استان كردستان

 

برگزاری کارگاه آموزشی دو روزه مدیران دبیرستانهای دوره دوم متوسطه نظری استان کردستان

 

با مشارکت  انجمن علمی مدیریت آموزشی شعبه استان کردستان، گروه آموزشی مدیران استان و اداره کل آموزش و پرورش استان کردستان کارگاه آموزشی دو روزه با شرکت 250 نفر از مدیران دبیرستانهای دوره دوم متوسطه سراسر استان در محل دانشکده فنی شهید یزدان پناه سنندج برگزار شد. در مراسم افتتاحیه دوره آموزشی مدیران دبیرستان‌های دوره دوم متوسطه نظری که روز چهارشنبه 8 بهمن با حضور نماینده ولی فقیه در استان کردستان، مهندس زرافشان معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش و 250 نفر از مدیران مدارس در سالن اجتماعات دانشگاه فرهنگیان پردیس شهید مدرس سنندج برگزار شد؛ قربانی مدیرکل آموزش و پرورش کردستان، با اشاره به اهمیت مدیریت آموزشگاهی، از مدیران مدارس به عنوان نمایندگان بلا واسطه آموزش و پرورش در بخش اداره مدارس نام برد و با تأکید بر ارتباط مستقیم مدیران با مسئولین ستادی، برگزاری چنین دوره‌های آموزشی را ضروری دانست.

قربانی با بیان اینکه ارتقاء کیفیت یکی از اولویت‌های مهم آموزش و پرورش می باشد؛ گفت: برای تحقق این مهم،  پنج برنامه بهسازی و ساماندهی نیروی انسانی، ارتقاء مدیریت آموزشگاهی،  توسعه مشارکت‌های مردمی، تمرکز زدایی و عملیاتی نمودن بودجه توسط وزیر محترم آموزش و پرورش پیش بینی شده است که عملیاتی شدن این برنامه‌ها، موجب تحقق اهداف آموزش و پرورش خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه بهسازی و ساماندهی نیروی انسانی از برنامه‌های اولویت‌دار وزارتی و استانی است؛ گفت: برای بهسازی نیروی انسانی باید از تبادل تجربه انجمن اولیاء و مربیان و شورای معلمان بهره گرفت.

مدیرکل آموزش و پرورش کردستان، با بیان اینکه آموزش و پرورش بدون مشارکت نمی‌تواند حرکت کند؛ به ضرورت توسعه مشارکت در آموزش و پرورش پرداخت و مشارکت در اداره مدارس را بسیار ضروری عنوان نمود و خواستار بکارگیری راه کارهای لازم برای جذب مشارکت در عرصه‌های مختلف شد.

رشید قربانی در بخش دیگری از سخنان خود، برنامه تعالی مدیریت مدرسه را مهم‌ترین پتانسیل برای تحول در آموزش و پرورش دانست و گفت: سه عنصر، برنامه‌ریزی، ارزیابی و اختیار و مسئولیت از ویژگی‌های برنامه تعالی مدیریت می‌باشد که  امیدورایم در آینده شاهد رونق و روند روبه رشد تعالی مدیریت مدرسه در سایر مدارس نیز باشیم.

 قربانی با اشاره به چهار برنامه عملیاتی معاونت آموزش متوسطه استان، خواستار توجه به این برنامه و اجرایی نمودن آنها شد و با تأکید بر هدف‌گذاری برای رسیدن به نقطه مورد نظر،  ارتقای رتبه استان در قبولی کنکور سراسری دانشگاه‌های دولتی را بسیار مهم دانست.

 

 

مدیر کل آموزش و پرورش کردستان همچنین ارزیابی عملکرد حوزه‌های مختلف را ضروری عنوان نمود و با تأکید بر ضرورت ارزیابی اقدامات حوزه‌های مختلف و تشویق مسئولین و دست اندرکاران آن بخش در پایان سال گفت: برای توسعه و ترقی هر سیستمی ارزیابی عملکرد ضروری است.

قربانی ارتقاء رتبه قبولی دانش‌آموزان استان در کنکور سراسری دانشگاه‌های دولتی را یک ضرورت دانست و گفت: برای موفقیت دانش‌آموزان در دانشگاه‌های دولتی برنامه‌هایی در سطح استان پیش بینی شده است که امیدواریم با برنامه‌ریزی تحصیلی در پایه‌های سوم و چهارم توسط مشاورین توانمند و برگزاری دوره‌های آموزشی در این خصوص شاهد موفقیت هر چه بیشتر دانش‌آموزان استان در این عرصه باشیم.

وی همچنین توسعه متوازن رشته‌ای را یکی از اولویت‌های آموزش و پرورس استان دانست و با اشاره به وضعیت توزیع دانش‌آموزان در رشته‌های مختلف گفت: انتظار می‌رود مدیران مدارس ضمن اهتمام در این خصوص و هدایت درست دانش‌آموزان، به گونه‌ای عمل نمایند که توسعه متوازن رشته‌ای و شاخه‌ای در سطح دبیرستان‌ها صورت گیرد.

مدیر کل آموزش و پرورش کردستان توجه به حلقه‌های کیفیت بخشی را در اجرای برنامه‌های آموزشی مهم عنوان نمود و خواستار توجه هر چه بیشتر در راستای برگزاری المپیادهای دانش‌آموزی، جشنواره‌ها و مسابقات علمی و شرکت فعال دانش‌آموزان در این فعالیت‌ها شد .

وی با اشاره به ساحت‌های ششگانه تعلیم و تربیت در سند تحول بنیادین آموزش و پرورش، نهادینه سازی فرهنگ دینی و اسلامی را بسیار مهم دانست و خواستار توجه دست اندرکاران مدارس به مسائل اخلاقی دانش‌آموزان شد و گفت : این موضوع باید در شورای معلمان مدارس مورد تأکید قرار گیرد .

ضرورت توجه به ساحت تربیت بدنی و زیستی و سلامت جسمانی و روانی دانش‌آموزان دیگر موضوعی بود که مدیر کل آموزش و پرورش کردستان بر آن تأکید نمود و با اشاره به نهادینه سازی فرهنگ ورزش و تربیت بدنی برای سلامت جسم و روح دانش‌آموزان، وظیفه مدارس را در این راستا خطیر عنوان نمود .

توجه به ایمنی و سلامت دانش‌آموزان و مدارس، پای بندی به شئونات اسلامی، مشارکت کلیه معلمان در برنامه‌های تربیتی، توجه به زبان ملی و تدریس دروس با زبان فارسی، داشتن نظم در فعالیت‌ها و ارزیابی عملکرد و اقدامات از دیگر موضوعاتی بود که مدیر کل آموزش و پرورش کردستان بر آنها تأکید نمود .

وی همچنین پیگیری برنامه‌های رفاهی فرهنگیان را یکی دیگر از اولویت‌های وزارتی و استانی بر شمرد و با بیان اینکه برای اولین بار در سطح استان با هماهنگی بانک ملی به تعداد 7 هزار نفر از فرهنگیان کردستانی وام بهره کم پرداخت خواهد شد گفت : در همین راستا برنامه‌های دیگری نیز در دست اقدام می شد .

در ادامه برنامه افتتاحیه آیت الله حسینی شاهرودی  نماینده ولی فقیه در استان با تبریک فرا رسیدن ماه مبارک بهمن، یکی از افتخارات انقلاب اسلامی را معرفی ایران به عنوان یک کشور علمی عنوان نمود.

وی با اشاره به وضعیت ایران در زمان رژیم طاغوت و درماندگی علمی کشور گفت: خوشبختانه در حال حاضر ایران اسلامی در عرصه‌های مختلف به خصوص در عرصه علمی در جهان پیشتاز بوده و یکی از اولویت‌های اصلی کشور رشد علمی است و این از برکات انقلاب اسلامی است.

 

آیت الله حسینی شاهرودی به نیازمندی کشور در زمان رژیم طاغوت از نظر مالی پرداخت و با اشاره به پیشرفت‌های نظامی و تجهیزات دفاعی کشور، ایران اسلامی را یکی از قدرتمندترین کشورها از نظر دفاعی عنوان نمود و گفت: امروز قدرت ایران در دنیا برای همگان مشخص است.

وی به اهداف امام راحل(ره) در قیام خود علیه نظام طاغوت در سال 42 نیز اشاره نمود و با بیان اینکه مبارزه با طاغوت و برقرای حکومت اسلامی از اهداف حضرت امام (ره) بود به اقدامات بنیان گذار نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران در راستای مبارزه با طاغوت و مستکبران و برقراری  قوانین اسلامی و حاکم نمودن حدود و ارزش‌های الهی پرداخت و گفت: امام خمینی(ره) نیروهایی تربیت کرد که امروز در مقابل استکبار جهانی ایستاده اند.

نماینده ولی فقیه در استان کردستان در ادامه به توطئه‌های دشمنان نظام اسلامی نیز اشاره نمود و با اشاره به شکست توطئه‌های دشمنان با عنایت خدواند، انقلاب اسلامی را معجزه الهی عنوان کرد و گفت: ما باید قدر این نعمت را بدانیم و از آن پاسداری کنیم.وی با بیان اینکه خداوند متعال سه وظیفه تربیت، آموزش کتاب و حکمت را برای پیامبر اسلام قرار داده است گفت : آموزش و پرورش به عنوان متولی تعلیم و تربیت و معلمان به عنوان ادامه دهندگان راه پیامبران باید این سه وظیفه را در مدارس آموزش داده و در دستور کار خود قرار دهند .

سخنران بعدی مراسم افتتاحیه مهندس زرافشان معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش بود. ایشان  راهبرد اصلی آموزش و پرورش را کیفیت بخشی به فعالیت‌ها عنوان نمود و گفت: در ذیل این راهبرد، ارتقاء مدیریت آموزشگاهی قرار دارد.

وی با بیان اینکه ارتقاء کیفیت آموزش و پرورش باید به دنبال ارتقاء مدیریت آموزشگاهی باشد تا حاصل ارتقاء مدیریت آموزشگاهی به ارتقاء کیفیت تعلیم و تربیت ختم شود گفت: سیاست مدرسه محوری نیز در ذیل این برنامه قرار دارد .

مهندس زرافشان با اشاره به رویکرد آموزش و پرورش در دوره جدید و توجه به تاثیر مدیریت آموزشگاهی، نقش مدیران مدارس را در ارتقاء کیفیت آموزش و پرورش کلیدی دانست و با تأکید بر تلاش مدیران در شناسایی ظرفیت‌ها و ارتقاء کیفیت، تصریح نمود : برای ارتقای کیفیت مدیریت لازم است مدرسه ارتقاء پیداکند، لذا در سند تحول بنیادین آموزش و پرورش به آن توجه شده و این باید مبنای عمل قرار گیرد .