انجمن مدیریت آموزشی ایران Iranian Educational Administration Association
مشاهده خبر
آشنایی با سرویس پژوهش‌گر گوگل (google scholar) یا گوگل محقق

آشنایی با سرویس پژوهش‌گر گوگل (google scholar) یا گوگل محقق


این روزها هر جا صحبتی از تحقیق و پژوهش و پروژه پایان ترم به میان می‌آید، بدون شک، یکی از پرطرفدارترین راه‌ها، به دنیای اینترنت ختم می‌شود؛ اما کمتر دانشجویی را می‌توان یافت که از آخرین مجلات تخصصی رشته تحصیلی خود،ش اطلاع کافی داشته باشد و یا در صورت آگاهی، بتواند به گونه‌ای آسان، رایگان و به موقع، به آنها دسترسی یابد.


در بیشتر موارد، افراد، مطالب مورد نیاز خود را از میان صفحات جست‌وجو شده توسط موتورهای جست‌وجوی اینترنت، نظیر گوگل و یاهو می‌یابند. نتیجه حاصل از این گونه جست‌وجوها، شامل انبوهی از مطالب گوناگونی است که از میان وب سایت‌ها با زمینه‌های مختلف کاری و یا وبلاگ‌ها با بیان نظرات شخصی به دست می‌آیند و گاهی مقاله‌ای است که از نظر مستندات علمی و دانشگاهی، ما را به منابعی معتبر ارجاع می‌دهد. به این ترتیب، برای دسترسی بهتر به منابع دانشگاهی معتبر، ابزارهای جست‌وجوی دیگری لازم است؛ ابزاری که به کمک آنها، قابلیت‌های جست‌وجوی علمی و پژوهشی خود را ارتقا دهیم و بر فراز شانه‌های غول‌ها قرار بگیریم.
Stand on the shoulders of giantsهمان پیام دعوت‌کننده گوگل به لابراتوار پژوهش‌گر خود، یعنی گوگل اسکالر (Google Scholar) است. ایده اولیه گوگل اسکالر، زمانی شکل گرفت که دو محقق شرگت گوگل، یعنی Alen verstakو AnuragAcharyaبر روی نمایه‌‌گذاری صفحات مورد جست‌وجوی گوگل، با یکدیگر همکاری می‌کردند و به دنبال راهی برای نمایه‌‌گذاری یا ایجاد دسترسی خاص به اطلاعات مورد جست‌وجو در وب بودند. در سال ۲۰۰۶م. همزمان با انتشار گروه دیگری از جست‌وجوگران وب، گوگل اسکالر نیز تکامل یافت و بخش‌های دیگری همچون تنظیم فهرست کتاب‌های موجود و مدیریت کتاب‌شناسی، به آن افزوده شد.
در سال ۲۰۰۷م. شرکت گوگل، برنامه‌ای را جهت دیجیتالی کردن مقالات ژورنال‌ها آغاز کرد و توافقاتی با ناشران مختلف انجام داد. به این ترتیب، صفحات مجلات قدیمی، اسکن شد و در اختیار علاقه‌مندان قرار گرفت و سرانجام، گوگل اسکالر توانست محتوای پنهان وب، یعنی صفحاتی را که به طور معمول در اختیار کاربران قرار نمی‌گرفتند – مانند متن کامل مقالاتی را که نیاز به گرفتن مجوز از ناشر دارند – طی توافق با ناشران، در اختیار کاربران قرار دهد. به این ترتیب، شخص با جست‌و‌جوی عبارتی خاص و در صورتی که متن کامل مقاله موجود باشد، ابتدا چکیده مقاله را می‌بیند و سپس برای دسترسی به متن کامل، با عضویت در سایت مورد نظر، مقاله کامل را دریافت می‌کند.

اسکالر (با معادل فارسی محقق، دانش‌پژوه و پژوهش‌گر) در نمای ظاهری خود، همانند یک موتور جست‌و‌جوی اینترنتی است؛ اما در حقیقت، ابزاری کارآمد برای دسترسی همه افراد به گزارش‌ها، مستندات و تازه‌های علمی و دانشگاهی محسوب می‌شود.

برای ورود به محیط اصلی این سرویس، به کمک نشانی http://scholar.google.com ، به صفحه مورد نظر می‌رویم. همچنین می‌توان از میان مجموعه سرویس‌های گوگل در بخش Moreصفحه اصلی گوگل، گزینه google scholarرا انتخاب کرد. محیط پژوهش‌گر گوگل، همانند محیط جست‌و‌جوگر گوگل، شامل مکانی برای نوشتن کلمه یا کلمات مورد نظر، دکمه searchو گزینه‌هایی جهت تنظیمات (preferences) پژوهش‌گر گوگل است. همچنین عبارت معروف پژوهشگر گوگل، یعنی stand on the shoulders of giantsنیز به چشم می‌خورد.
در کنار گزینه search، سه گزینه Advanced scholar search،Scholarpreferences ، Scholar helpبه ترتیب، برای جست‌و‌جوی پیشرفته، تنظیمات و شخصی‌سازی محیط و راهنمای پژوهش‌گر گوگل، وجود دارند.
با انتخاب گزینه Advanced scholar search، کاربران می‌توانند با کمک کلمه کلیدی یا کلیدواژه، مقالات خود را به صورت دقیق‌تر، جست‌و‌جو کنند؛ به این ترتیب که تمام عبارت‌های شامل کلیدواژه، جست‌و‌جو شوند یا حداقل یکی از کلمات، جست‌وجو شود؛ همچنین مکانی را که کلمه در آن قرار دارد، توسط کاربر انتخاب شود و با کمک گزینه جست‌وجوی پیشرفته مقالات، بر اساس نام مؤلف، نام مجله یا نشریه و تاریخ انتشار آن، مقاله مورد نظر، مورد جست‌وجو قرار گیرد.

در بخش Subject Areasنیز شما می‌توانید جست‌وجوی خود را در میان مقالات همه رشته‌ها و یا به صورت تخصصی‌تر انجام دهید؛ برای مثال، می‌توانید با انتخاب مجموعه مهندسی، علوم کامپیوتر یا ریاضیات، مقالات خود را فقط در میان این زیرگروه بیابید. به این ترتیب، مقالات مشابه در زیست‌شناسی، فیزیک، نجوم و… در فهرست جست‌وجوها نمایش داده نمی‌شوند.

گزینه Scholar preferences؛ با انتخاب این گزینه، شما می‌توانید زبان نمایش پیغام‌های گوگل (Interface language) و نیز زبان مقالاتی را که مورد جست‌و‌جو قرار می‌گیرند، (search language)، انتخاب کنید. همچنین با کمکlibrary linksو درج نام کتابخانه مورد نظر – مثلاً کتابخانه دانشگاه هاروارد – می‌توانید به صورت آنلاین، به کتابخانه مذکور دسترسی یابید. در برخی موارد، دسترسی، تنها به کمک رمز عبور و یا از طریق سایت دانشکده ممکن خواهد بود.

از سوی دیگر، در قسمت Number of Resultsاین امکان به شما داده می‌شود تا تعداد نتایج جست‌وجویی را که در هر صفحه نمایش داده می‌شود مشخص کنید و به این ترتیب، هر چه نتایج کمتری در هر صفحه نمایش داده شود، شما سریع‌تر نتایج را مشاهده خواهید کرد (مثلاً نمایش ۱۰ نتیجه در هر صفحه).
Resalts window، نتایج جست‌وجو را در صفحه‌ای جدید نمایش می‌دهد و در بخش bibloragphy manager، شما می‌توانید انتخاب کنید که آیا نقل قول‌ها و استناد به مقاله مورد نظر نیز نمایش داده ‌شود یا خیر و در پایان نیز با انتخاب گزینه save، تنظیمات فوق را ذخیره کرده، به صفحه اصلی بروید.
نکته: در صورتی که کوکی مرورگر شما غیرفعال باشد، تنظیمات فوق، ذخیره نخواهد شد و جست‌وجو با تنظیمات پیش فرض، انجام خواهد گرفت.

 


حال به صفحه اصلی پژوهش‌گر گوگل باز می‌گردیم. یک نتیجه جست‌وجو در پژوهش‌گر گوگل، شامل هشت ویژگی جالب زیر است:

۱٫ Title؛ این لینک، ما را به سوی خلاصه مقالات و یا در صورت وجود، به متن کامل آنها هدایت می‌کند.
۲٫ Cited By؛ گروهی از مقالات که از منابعی دیگر نقل شده‌اند و به عبارت دیگر، استنادها و مراجعاتی که به مقاله مورد جست‌وجو شده، به عنوان CitedByمطرح می‌شوند.

۳٫ Related Articles؛ مقالات مشابه مقاله مورد جست‌وجو، در این قسمت نمایش داده می‌شوند. این مقالات، اغلب ارتباط کمی با موضوع اصلی دارند.

۴٫ (online)Library links؛ در صورتی که مقاله مذکور در فهرست کتابخانه‌های اینترنتی موجود باشد، دسترسی به آن، به صورت آنلاین، امکان‌پذیر خواهد بود.

۵٫ (offline) Library links؛ این بخش، نام کتابخانه‌هایی را که مقاله، کتاب یا مجله مورد نظر در آنها وجود دارد، نمایش می‌دهد (معرفی کتاب‌خانه‌های واقعی).

۶٫ بخش Group of؛ گروهی از مقالات مرتبط با موضوع مورد جست‌وجو که در خلاصه مقالات، مقالات ارائه شده به کنفرانس‌ها و مقالات قبل از چاپ، قرار دارند، در این بخش نمایش داده می‌شوند.

۷٫ Web Search؛ با کلیک بر روی این بخش، جست‌وجو توسط موتور جست‌وجوی گوگل نیز انجام می‌گیرد (نمایش فهرستی از نتایج جست‌وجوی معمولی).

۸٫ BL Direct؛ در صورتی که متن کامل مقالات موجود باشد، با کمک این بخش، می‌توان مقاله مورد نظر را از کتابخانه یا ناشر خریداری نمود.

انواع جست‌وجوها در پژوهش‌گر گوگل


۱٫ جست‌وجو بر اساس نام نویسنده

برای این کار، نام نویسده را بین دو کوتیشن ” ” قرار می‌دهیم و در صورتی که بخواهیم نتیجه جست‌وجو، بهینه‌تر شود، از نام کامل نویسنده استفاده می‌کنیم. همچنین با یکی از روش‌های زیر نیز می‌توانیم بر مبنای نام نویسنده، جست‌وجوها را این گونه انجام دهیم:

الف) استفاده از عبارت Authorقبل از نام نویسنده.

ب) استفاده از عبارت Author، همراه نام نویسنده که داخل کوتیشن قرار گرفته است.

۲٫ جست‌وجو بر مبنای عنوان مقاله

برای جست‌وجوی یک مقاله خاص، شما می‌توانید عنوان کامل مقاله را میان دو کوتیشن ” ” بیاورید و یا از عبارت Authorهمراه نام نویسنده و عنوان مقاله (در داخل کوتیشن) استفاده کنید.

۳٫ جست‌وجوی مقالات جدید یا مقالاتی که اخیراً منتشر شده‌اند

اگر بر روی عبارت Recent Articlesدر گوشه سمت راست صفحه جست‌وجو کلیک نمایید، مقالات به ترتیب جدید بودن و تازگی، مرتب‌ می‌شوند. همچنین نام نویسنده یا نویسندگان مقاله مورد نظر نیز در گوشه سمت چپ صفحه نتایج جست‌وجو، نمایش داده می‌شود که با کلیک بر روی نام آنها، می‌توان به فهرستی از مقالات نگارش شده توسط آنها دست یافت.

برخی از نتایج جست‌وجو در عنوان [Citation] فهرست می‌شوند. این مقالات، مقالاتی هستند که به عنوان منبع از آنها یاد شده است؛ اما به صورت آنلاین، در دسترس کاربران قرار نمی‌گیرند. با این حال، هر لحظه بر منابع آنلاین پژوهش‌گر گوگل افزوده ‌شده، مقالات بسیاری در دسترس افراد قرار می‌گیرد.
در بسیاری از مواقع، دانشگاه‌ها یا کتابخانه‌های دانشگاهی، با مراکز نشر یا ناشران مجلات تخصصی، مشترک شده، امکان دسترسی به متن کامل مقالات را برای دانشجویان و استادان خود فراهم می‌آورند. در این صورت، بایستی تنها از طریق سایت دانشکده به مقالات مورد نظر دسترسی یافت و یا اشتراک آن را از دانشکده دریافت کرد. گاهی ممکن است به جای متن نهایی مقاله، مقاله به صورت ویرایش نهایی نشده و قبل از چاپ، در دسترس شما قرار گیرد و در این صورت، بایستی توجه داشت که در مقالات قبل از چاپ، احتمال تغییرات، بسیار زیاد است.

پژوهش‌گر گوگل، چه چیزهایی را جست‌وجو می‌کند؟

پژوهش‌گر گوگل با کمک کلمات کلیدی، کلیدواژه، نام نویسنده، عنوان مقاله و…، جست‌وجوهای خود را در میان پایان‌نامه‌ها، کتاب‌ها، خلاصه مقالات (Abstracts)، مقالات مطرح شده در کنفرانس‌ها، متن کامل مقالات (Full text) [در صورت دسترسی]، متن مجلات و نشریات تخصصی، ژورنال‌ها، سایت ناشران، سایت‌های دانشگاهی، سایت‌های ارائه دهنده مقالات قبل از چاپ و نیز در میان کتاب‌های کتاب‌خانه‌های آنلاین و ارائه فهرستی از فروشگاه‌های فروش کتاب و یا پیدا کردن نزدیک‌ترین کتابخانه دارای کتاب مورد نظر، انجام می‌دهد.
به طور کلی، ویژگی‌های بارز پژوهش‌گر گوگل را می‌توان در موارد زیر خلاصه کرد:

۱٫ رایگان بودن سرویس پژوهش‌گر گوگل.

۲٫ اولویت‌بندی نتایج جست‌وجو بر اساس نام ناشر، مؤلف، تمام متن بودن مقاله و… .

۳٫ جست‌وجو در میان رشته‌های دانشگاهی مختلف، به صورت زیر مجموعه‌های قابل انتخاب.

۴٫ معرفی کتابخانه‌های اینترنتی، برای دسترسی به کتاب مورد نظر.

۵٫ مشخص نمودن مقالاتی که در سایر مقالات به عنوان منبع استفاده شده‌اند.

۶٫ معرفی فروشگاه‌های اینترنتی کتاب، برای سفارش کتاب مورد نظر.

۷٫ نمایش اعتبار نتایج جست‌وجو براساس میزان اعتبار مقاله و تعداد دفعاتی که به مقاله مورد نظر استناد شده است(Citation).
۸٫ جست‌وجو بر اساس زمان انتشار مقاله.

۹٫ جست‌وجوی انحصاری (علاوه بر جست‌وجوی کلی) در مقالاتی که به زبان‌های فرانسوی، کره‌ای، انگلیسی، چینی، اسپانیایی، ژاپنی و پرتقالی نوشده شده‌اند.

۱۰٫ نمایش نتایج جست‌وجو بر اساس میزان مراجعه سایر نویسندگان به مقاله مورد نظر که تعیین کننده میزان اعتبار مقاله است.

۱۱٫ نمایه‌‌گذاری و دسترسی به محتوای پنهان وب با توافقی که با ناشران مقالات علمی – تخصصی صورت می‌گیرد.
نکته آخر درباره‌ پژوهش‌گر گوگل این که این سرویس گوگل، آزمایشی بوده، به عنوان نسخه بتا معرفی شده است و هنوز کامل نیست.

منابع:
۱٫ ترجمه از سایت http://www.scholar.google.com

۲٫ ترجمه از سایت www.wikipedia.org

۳٫ www.javanestan.com

منبع : http://www.modiriran.ir

منبع : سايت مديران ايران
نویسنده خبر : كريمي( مسئول سايت انجمن )
تاریخ انتشار : 1393/08/19 - 9:20
سایت های مرتبط
پورتال وزارت علوم، تحقیقات و فناوری
شوراي انجمن هاي علمي ايران
وزارت آموزش و پرورش
پایگاه تخصصی مجلات نور
نمایه رایگان نشریات (مجلات) علمی پژوهشی کشور
کتابخانه ملی ایران
پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایرانIRANDOC
آدرس اختصاصی فصلنامه علمی - پزوهشی رهیافتی نو در مدیریت آموزشی
کارآفرینان پردیس بین الملل دانشگاه خوارزمی
وب نوشت تخصصی پژوهش علوم اجتماعی
انجمن مديريت آموزشي ايران شعبه استان آذربايجان شرقي
شعبه استان آذربایجان شرقی
سایت نشریه علمی - پژوهشی مدیریت بر آموزش سازمانها
ieaa.ir@morvarid تلگرام انجمن مدیریت آموزشی ایران
سایت نشریه علمی - پژوهشی مدیریت مدرسه..
کنفرانس بین المللی نوآوری در مدیریت، اقتصاد و کار آفرینی 10 آبان 1396 مطابق با تاریخ 1 november در کشور تایلند- شهر بانکوک.
کنفرانس بین المللی تحولات در علم، فناوری و مهندسی 11 آبان 1396 مطابق با تاریخ 2 november در کشور تایلند- شهر بانکوک.
دومین کنفرانس بین المللی رویکردهای نوین در علوم انسانی، مدیریت اقتصاد و حسابداری 27 تیرماه 1396 مطابق با تاریخ 18 July در کشور فرانسه- شهر پاریس.
سومین کنفرانس سالانه مدیریت و اقتصاد کسب و کار به تاریخ 12 مرداد ماه 1396 در دانشگاه علم و فرهنگ.
کنفرانس بین المللی پژوهش های نوین در مدیریت، اقتصاد، توانمندی صنعت جهانگردی در توسعه به تاریخ 16 شهریور ماه 1396 در شهر مشهد.
دومین کنفرانس بین المللی رویکردهای نوین در علوم، تکنولوژی و مهندسی 18 تیر ماه 1396 مطابق با 9 2017July در کشور فرانسه-شهر پاریس .
حمایت علمی و معنوی انجمن مدیریت آموزشی ایران IEAA از کنفرانس سالانه، پژوهش در علوم انسانی و مطالعات اجتماعی 11 مرداد ماه 1396 تهران -ایران.
حمایت علمی و معنوی انجمن مدیریت آموزشی ایران از ( اولین کنفرانس ملی مطالعات نوین مدیریت در ایران ) - نمایه شده در پایگاه استنادی جهان علوم اسلام (آی.اس.سی) The first national conference on modern management studies in Iran شهریور ماه 25 - 1396 - کرج
حمایت علمی و معنوی انجمن مدیریت آموزشی ایران از ( کنفرانس ملی رویکردهای نوین علوم انسانی در قرن 21 ) National Conference on new approaches in humanities in the 21st « در تاریخ 16 آذر 1396 در رامسر
حمایت علمی و معنوی انجمن مدیریت آموزشی ایران از همایش MEDU2017 TEHRAN, IRAN همایش تحلیل مسائل و تامین منابع مالی در آموزش عالی آموزش🌻🌻🌻🌻
برگزاری ( اولین کنفرانس ملی کاربردی سازی هوش تجاری ) راهکارها و چالش ها، تهران- دانشگاه علم و صنعت ایران- 2 آذرماه 1396، همراه با حمایت علمی و معنوی انجمن مدیریت آموزشی ایران و حضور جناب آقای پروفسور محمد رضا بهرنگی به عنوان عضو کمیته علمی
برگزاری( اولین همایش ملی مدیریت اقتصاد و اقتصاد مقاومتی )تاریخ برگزاری 22 آذر 1396 مشهد، با حضور انجمن مدیریت آموزشی ایران به عنوان حامی علمی و معنوی و حضور محترم جناب آقای پروفسور محمد رضا بهرنگی به عنوان کمیته علمی....
حمایت علمی و معنوی انجمن مدیریت آموزشی ایران IEAA از اولین کنفرانس ملی نقش حسابداری، اقتصاد و مدیریت در توسعه پایدار با تاکید بر اقتصاد مقاومتی، 23 آذر 1396 در تبریز، تالار وحدت دانشگاه تبریز
انجمن مدیریت آموزشی ایران شعبه استان اصفهان
انجمن محترم مدیریت ایران
حمایت علمی و معنوی انجمن مدیریت آموزشی ایران، از سیزده امین کنفرانس بین المللی مدیریت استراتژیک 28 آبان ماه 1398- برگزار کننده محترم همایش، انجمن مدیریت راهبردی ایران, نیز با حضور ریاست محترم انجمن مدیریت آموزشی ایران، عضو محترم، کمیته تخصصی کنفرانس، جناب
حمایت علمی و معنوی انجمن مدیریت آموزشی ایران از سومین کنفرانس ملی مدیریت و سیستم های فازی The Third National Conference on Management and Fuzzy Systems در تاریخ 8 اسفند ماه 1398، دانشگاه ایوان کی ...
www.ioste2020korea.kr جهت اطلاعات بیشتر به آدرس سایت ذکر شده مراجعه فرمایید. سازمان جهانی علوم و تکنولوژی.
حمایت انجمن مدیریت آموزشی ایران از جذب پژوهشگران فعال و حرفه ای و معرفی آنها به موسسه محترم آکادمی لوحه
حمایت علمی و معنوی انجمن مدیریت آموزشی ایران از دومین همایش ملی مدرسه آینده، دانشگاه محقق اردبیلی، 20 اسفند ماه 1399، آدرس سایت fschuma2.ir...
حمایت علمی و معنوی انجمن مدیریت آموزشی ایران از کارگاه آنلاین با عنوان (والدین در عصر شاخ ها) مربوط به شناخت دقیق از نرم افزارها که امروزه زندگی همه افراد را متاثر کرده، برگزار کننده آکادمی لوحه در تاریخ 17 و 19 آذر ماه 1399 راس ساعت 17:30 الی 19 به آدرس س
افتتاح شبکه اجتماعی رسمی انجمن مدیریت آموزشی ایران ۲۹ دی ماه ۱۳۹۹ در اینستاگرام به شماره ثبت ۲۶۹۵۸ به تاریخ ١٣٨٩/١١/١٩ با نام کاربری ieaa_ir
حمایت علمی و معنوی انجمن مدیریت آموزشی ایران از (نهمین همایش بین‌المللی 9th International conference on contemporary philosophy of Religion Pedagogy: Research an Practice In philosophy of Religion Maybe to June 2- 2021) کسب افتخار بزرگ توسط استاد فرهیخته،
حمایت علمی و معنوی انجمن مدیریت آموزشی ایران از بیست و سومین جشنواره جوانان خوارزمی بر اساس نامه دعوت محترم وزارت علوم و فناوری (سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران) به شماره نامه ۱۴۰۰۹۵۴، توسط جناب آقای دکتر محمد جلالی رئیس محترم کمیسیون انجمن های علمی ای
حمایت علمی و معنوی انجمن مدیریت آموزشی ایران از سی و پنجمین جشنواره بین المللی خوارزمی بر اساس نامه دعوت محترم وزارت علوم و فناوری (سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران) به شماره نامه ۱۴۰۰۹۵۴، توسط جناب آقای دکتر محمد جلالی، رئیس محترم کمیسیون انجمن های علم
طراحی و اجرا: شرکت آداک